KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Pazarcık Meslek Yüksekokulu

“HZ. MEVLÂNÂ VE MEVLEVÎLİK” KONFERANSI-16.12.2019

MESUT BİLGİNER, PAZARCIK MYO’DA HZ. MEVLÂNÂ’YI ANLATTI

Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi Pazarcık Meslek Yüksek Okulu’nda Hz Mevlana’yı Anma Etkinlikleri kapsamında “Hz. Mevlânâ ve Mevlevîlik” konulu bir konferans düzenlendi. 

Pazarcık MYO Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Pazarcık MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi M. Fetih YANARDAĞ, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyeleri Prof.  Dr. Nusret GÖKSU, Prof. Dr. M. Mustafa KISAKÜREK, Öğretim Görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Öğretim Görevlisi Mesut BİLGİNER, “Hz. Mevlânâ’yı düşünür veya hümanist olarak anlatmak yetersiz kalır. O, Peygamber Efendimizin aşığı büyük bir veli ve Mevlevîliğin Piri’dir. O, kendisini bir rubaide şu şekilde ifade etmektedir; 'Ben yaşadığım müddetçe Kur'ân'ın kölesiyim. Ben, Muhammed Mustafa'nın yolunun toprağıyım. Kim benden bundan başkasını naklederse Ondan da şikâyetçiyim, o sözden de şikâyetçiyim.'  Hz. Mevlânâ, zahir ve batın ilimlerde üstad, emsalsiz bir bilgindir. Tefsir, Hadis, Fıkıh konusunda uzmandır. Matematik, Astronomi ve Kimya ilimlerini biliyor. Zaten Arabça ve Farsçayı sular-seller gibi biliyor. Rum Papazlarla konuşacak kadar Rumca ve Yahudilerle konuşacak kadar İbranice biliyor.  Dikkat buyurun arkadaşlar, bunların sadece birinin bir kısmını bilene şimdi HOCA diyoruz.“ dedi. 

Bilginer, Mevlevihaneler konusunda ise, “Osmanlı’nın olgun dönemlerinde İran’dan Yunanistan’a; Balkanlardan Kuzey Afrika’ya kadar 130 kadar Mevlevihane kurulmuştur. Bunlardan 90 kadarı bu günkü ülkemiz sınırları içindedir.  Maraş Mevlevihânesi de bunlardan biridir. Maalesef sadece 30 kadarının binası günümüze kadar ulaşabilmiştir. Maraş Mevlevihânesi,  1-3 Şubat 1920 tarihlerinde Fransız işgal kuvvetleri tarafından yakılmıştır. Biz, bu geleneği yaşatabilmek için 1995 yılında Kahramanmaraş Hz. Mevlânâ Kültürü; Tasavvuf Musikisi ve Folklorünü Araştırma ve Yaşatma Derneği’ni kurduk; hâlen çalışmalarımız devam etmektedir.” şeklinde konuştu. 

Konferansın sonunda,  Pazarcık MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi M. Fetih YANARDAĞ tarafından Mesut BİLGİNER’e Teşekkür Belgesi verildi.